CzechEnglishDeutsch

Tiskové zprávy

2017-03-08 - Kongresové centrum Praha může začít sčítat úspory

V Kongresovém centru Praha (KCP) byla úspěšně zakončena komplexní rekonstrukce technického zařízení, která umožní snížit provozní náklady o téměř 30 % ročně. Již první měsíce však naznačují, že procento úspor by mohlo být ještě vyšší. Rekonstrukci za plného provozu a podle plánu prováděla společnost  ENESA a.s. z ČEZ ESCO.
 
Od září 2015 do listopadu 2016 se v Kongresovém centru konalo téměř 200 akcí a jeho branami prošlo přibližně 500 000 návštěvníků. Žádný z nich neměl tušení, že v zázemí probíhá největší rekonstrukce technologických zařízení od 70. let, kdy bylo KCP postaveno. „V době, kdy jsme podepisovali smlouvu, mělo KCP dojednány akce v hodnotě stovek miliónů korun a bylo jasné, že nesmí dojít k žádným kolizím. Každý větší zásah do provozu se tak musel vklínit do hluchých míst, kterých v případě KCP je jen velmi málo, “ vysvětluje Ivo Slavotínek, ředitel společnosti ENESA a.s.
Rekonstrukce se týkala kotelny, strojovny chlazení a celého systému vzduchotechniky. Kompletní modernizací a rozšířením prošel systém měření a regulace. Obnovu si vyžádalo i osvětlení. Úpravy byly součástí energeticky úsporného projektu v hodnotě 126 mil. korun, který Kongresovému centru Praha garantuje za 10 let celkovou úsporu 213 mil. Kč, ročně více jak 21,3 mil. Kč. To představuje snížení spotřeby elektrické energie, plynu a vody o téměř 30 %. „Rekonstrukce byla mimořádně rozsáhlá a zpočátku jsme měli obavy, ale vše dopadlo dobře. Nyní čekáme, jaké výsledné úspory nám tato opatření přinesou,“ shrnuje Ing. Luděk Bednář technicko-provozní ředitel.
Projekt je řešen pomocí energetických služeb se zárukou úspor (EPC), Kongresové centrum Praha má proto každoročně svých 21,9 mil. korun jistých – ať už ve formě ušetřených provozních nákladů, nebo od poskytovatele projektu, který se smluvně zavazuje uhradit případný rozdíl mezi garantovanou a skutečnou úsporou. „Výsledky dosažené od dubna 2016 jsou slibné. Ve srování s rokem 2013 se spotřeba energie za posledních 10 měsíců výrazně snížila. Již nyní víme, že garantovaná úspora, která je v prvním roce fungování projektu nižší a činí 16,4 mil. korun, bude výrazně překročena,“ komentuje první výsledky Ivo Slavotínek, ředitel společnosti ENESA a.s.
ENESA je zainteresována na dalším zvyšování energetické efektivnosti v KCP. K tomu využije energetický management, jehož přínosy si již ověřila na několika obdobných objektech jako bylo například Národní divadlo, Česká filharmonie – budova Rudolfina, Stavovské divadlo a další.  
 
 
 
___________________________________________________________________________________________
Kongresové centrum Praha:
Kongresové centrum Praha, a.s. je největším kongresovým centrem v České republice. Na 13 000 m² nabízí variabilní prostory pro konání rozličných akcí od malých konferencí po velké kongresy a vybavení na nejvyšší technické úrovni. Díky vynikající akustice je vhodným místem pro pořádání koncertů. Výhodou je výborná dopravní dostupnost do blízkého centra města. Součástí je i Business Centre Vyšehrad a čtyřhvězdičkový hotel Holiday Inn Prague Congress Centre s kapacitou 251 pokojů. KCP získalo certifikát EKO Gold za čerpání energie z obnovitelných zdrojů.
Více o Kongresovém centru Praha, a.s. na http://www.kcp.cz/.
 
ENESA a.s.:
ENESA a.s. je největší česká společnost poskytující výhradně energetické služby (zvl. metodou Energy Performance Contracting, EPC) včetně energetického managementu v ČR. Za 12 let své existence zavedla energeticky úsporná opatření ve  203 objektech. Při celkové investici přesahující 1 miliardu Kč ušetřily zákazníkům její projekty na provozních nákladech přes 800 mil. Kč. V roce 2016 byly realizovány energeticky úsporné projekty metodou EPC v objektech v majetku města Jablonce nad Nisou a v Kongresovém centru Praha. V předchozím roce pak  v Rudolfinu, v Ateliérech ND, v nemocnicích ve Svidníku, Žiaru nad Hronom a Trebišově a  ve strojírenském podniku BUZULUK Komárov Od roku 2015 je společnost součástí ČEZ ESCO ze Skupiny ČEZ.
Kvalitu služeb společnosti ENESA dokládají významná ocenění. V roce 2014 ocenila Evropská iniciativa pro energetické služby (EESA) EPC projekt v Nemocnici Jihlava titulem „Nejlepší evropský projekt energetických služeb“. V roce 2009 obdržela společnost ENESA od EESA ocenění „Nejlepší evropský poskytovatel energetických služeb za rok 2009“. O rok později si odnesla titul „Nejlepší projekt v kategorii OHEŇ z národního kola ankety E. ON Energy Globe Award 2010 za projekt EPC v Národním divadle.
Více o ENESA a.s. na http://www.enesa.cz/

2017-02-06 - Konference pod taktovkou principála

Kongresové centrum Praha není žádný cirkus. Vedení má pevně v rukou generální ředitel Roman Ray Straub, který se ale občas do artistických kousků rád pouští. Konference jinak, na které se v KCP sešli zástupci z řad odborné veřejnosti a médií prokázala, že letitá budova, kterou v nadcházejících letech čekají 3 etapy rozsáhlé rekonstrukce, je uvnitř živým, zábavným a mladým organizmem.

Jásavé barvy, šapitó, principál s magickou čepicí s ušima, medvěd kroužící na motorce před zraky rozesmátých diváků …takhle začala Konference jinak. Partneři KCP, Yventech, Prague Convention Bureau, Zátiší Catering Group, Exposale, 26 House a Lookup, kteří akci pomohli zajistit, vytáhli do boje o zákazníka s nejmodernější technikou a nabídli absolutní špičku.  Generální ředitel v roli cirkusového principála provedl své hosty dnem naplněným lákadly pro všechny smysly – zrak, sluch, chuť, čich i hmat. Přednášky a prezentace byly doplněné vynikajícím a zdravým cateringem od Zátiší Catering Group a přehlídkou moderních technologií zajišťujících hladký, ale i zábavný průběh jakéhokoli kongresu či konference na té nejvyšší úrovni. Audiovizuální technika zajištěná KCP ve spolupráci se společností Yventech, jejíž součástí byl poprvé i 4K projektor, dokázala pomocí hologramu naklonovat generálního ředitele Romana Ray Strauba, vytvořit virtuální most ke generálnímu řediteli German Convention Bureau Matthiasi Schultzovi do Berlína i změnit atmosféru konferenčního sálu a přenést účastníky konference z cirkusového prostředí na hokejový stadión se skandujícími davy, když vstoupil na scénu se svou přednáškou slavný hokejový trenér a psycholog Marian Jelínek.
Kongresové centrum Praha si buduje renomé špičkového kongresového partnera. Plánovaná rekonstrukce, jejíž první fáze by měla být dokončena před zahájením tzv. Kongresu kongresů asociace ICCA, který bude setkáním odborníků z oblasti kongresové a incentivní turistiky, by měla pomoci zlepšit možnosti KCP a přilákat tak do Prahy další velké kongresy. Těm zde zatím chybí výstavní hala, s jejíž výstavbou se počítá a která by měla být do roku 2020 dokončena. Nicméně už stávající prostory pro téměř deset tisíc návštěvníků nabízejí smysluplný zážitek
a kvalitu. 

2016-12-14 - Architektonicko-urbanistická soutěž Nové KCP

Kongresové centrum Praha vyhlašuje mezinárodní dvoukolovou architektonicko-urbanistickou soutěž o návrh rozšíření kongresového centra o potřebné výstavní plochy a vytvoření kvalitního veřejného prostoru v lokalitě Pankráckého náměstí a jeho okolí.
 
Mezinárodní soutěž Nové KCP hledá řešení pro jedno z nejkomplikovanějších, ale současně také nejzajímavějších míst Prahy – prostor v okolí kongresového centra. Vyzývá architekty, urbanisty a další odborníky, aby ve svém návrhu spojili architektonickou kvalitu, kterou si žádají nové prostory kongresového centra, a současný urbanismus zaměřený na kvalitní a využívaná veřejná prostranství.
 
„Kongresová turistika je z ekonomického pohledu pro město velmi důležitá, ale tím, že Kongresové centrum v tuto chvíli nedokáže naplňovat potenciál, který má, tratí na tom celá Praha. Jsem přesvědčena, že architektonická soutěž na nové výstavní plochy je vhodným odrazovým můstkem k tomu, aby Kongresové centrum opět konkurovalo Vídni, Berlínu nebo Mnichovu,“ říká pražská primátorka.
 
Potřeby kongresového centra komentuje jeho generální ředitel Roman Ray Straub: „Když se nyní rozhoduje, kde se budou konat větší kongresy, vyhrává Vídeň, Berlín nebo Paříž, ale konkurenci máme i v České republice. Nechceme být nutně větší nebo jen tak utratit nějaké peníze, ale opravdu potřebujeme rozšíření zejména pro doprovodné výstavy, bez kterých se nyní větší kongresy a podobné akce neobejdou. Díky kongresům se do měst dostává byznys, peníze, ale také další příležitosti. Myslím, že s tímto rozšířením budeme mít co nabídnout Praze 4 i celému městu – otevřít jej kultuře, školám a dalším akcím.“
 
Jeho slova potvrzuje i Prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc, MBA, FERA, FASN, Přednosta Kliniky nefrologie 1. LF Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a patron Ambasador Programu  Prague Convention Bureau:
“Rozšíření výstavní plochy by vyřešilo poslední překážku, která Kongresovému centru Praha brání zařadit se mezi špičková evropská kongresová centra a zajistilo by pravidelné návraty velkých evropských kongresů do této jedné z nejlepších evropských destinací“.
 
Všichni zúčastnění aktéři chápou tuto soutěž jako příležitost ke znovuuchopení města – namísto čistě pragmatického umístění velkého objemu by se rádi dopracovali k řešení, které bude přizpůsobivé, udržitelné a kvalitní, a to z hlediska architektonického, urbanistického a dopravního, a které povede ke vzniku plnohodnotné integrální části moderního evropského města. „Těší nás, že jsou v porotě kvalitní architekti, ale dobrý výsledek soutěže je také zájmem hlavního města Prahy a městské části Praha 4, které mají mezi porotci rovněž své zástupce. Chceme, aby nová přístavba byla v souladu s okolím a aby představovala shodu mezi investorem a městskými správami. Nechceme stavět čistě výstavní halu, ale prostory, které mohou mít široké využití,“ doplňuje předseda Kongresového centra Praha Radim Haluza.
 
Spolu s Romanem Rayem Straubem a Radimem Haluzou zastupujícím KCP budou o návrzích rozhodovat primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová, Marek Kopeć z IPR Praha, radní městské části Praha 4 Alžběta Rejchrtová a architekti s bohatými zkušenostmi z praxe i soutěžení. Předsedou poroty je Petr Hlaváček ze studia Headhand architekti. Dále v porotě zasedne Elia Zenghelis původem z Řecka, který spoluzakládal světově známou kancelář OMA, a švýcarský architekt Mathias Müller z kanceláře EM2N. Odbornou část poroty dále tvoří Ivan Kroupa z atelieru Ivan Kroupa architekti, ředitelka pražské pobočky kanceláře Bogle Architects Viktorie Součková a Tomáš Koumar ze studia EHL & KOUMAR ARCHITEKTI.
 
Soutěž je dvoukolová – termín pro odevzdání návrhů v prvním kole je stanoven na 17. 3. 2017. Probíhat bude zcela anonymně a vyhlášena je v češtině a angličtině. Do druhého kola se předpokládá postup 6 návrhů, na jejichž dopracování pak budou mít autoři čas až do 30. 6. 2017. Výsledky soutěže by tak měly být zveřejněny spolu s výstavou návrhů v polovině prázdnin.
Oceněny budou tři nejlepší návrhy. Cena pro první místo je 1 000 000 Kč, mezi druhé a třetí místo a neoceněné návrhy z druhého kola se dále rozdělí 2 000 000 Kč.
 
Veškeré informace pro média budou vždy zveřejňovány rovněž na stránkách soutěže: www.noveKCP.cz

2016-10-12 - Kongresové centrum Praha, a.s. má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem Kongresového centra Praha a.s. byl 1. října 2016 jmenován Roman Ray Straub. Roman Ray Straub má dlouholeté a bohaté zkušenosti, které získal ve vysokých řídících pozicích v mezinárodních společnostech v několika evropských zemích a v USA. Do Kongresového centra Praha přichází s cílem dostat jej mezi TOP 5 evropských kongresových center do roku 2020.

V počátcích své pracovní kariéry působil Roman Ray Straub v provozních a následně obchodních a marketingových pozicích ve společnostech Marriot International v USA, Disneyland ve Francii, InterCity Hotels v Německu a ve světovém řetězci Le Meridien v Portugalsku, v Paříži, v Karibiku a v USA. Jeho první pracovní zkušenosti z Prahy pocházejí z poloviny 90. let, kdy zde otevíral čtyřhvězdičkový hotel Don Giovanni. Do Prahy se Roman Ray Straub vrátil v roce 2002. V hotelovém řetězci Vienna International Hotels & Resorts byl na pozici generálního ředitele přes 10 let zodpovědný za řízení pražských hotelů andel´s, Diplomat, Andel´s Suite a angelo. V roce 2006 byl Roman Ray Straub jmenován členem představenstva řetězce Vienna International Hotels & Resorts a ve své pozici byl zodpovědný za obchod a marketing hotelů celé skupiny a současně za rychlou expanzi společnosti na další zahraniční trhy. V posledních čtyřech letech pracoval na pozici generálního ředitele hotelu Grand Hotel Europa, Palenca Luxury Hotels, v rakouském Innsbrucku. 

Vedle rodné němčiny hovoří Roman Ray Straub plynně anglicky, francouzsky a italsky a navíc částečně i španělsky, holandsky, portugalsky a česky.

2016-09-13 - Kongresové centrum Praha, a.s. má novou obchodní ředitelku

Novou obchodní ředitelkou Kongresového centra Praha a.s. byla 1. září 2016 jmenována Ing. Lenka Žlebková.  Bohaté zkušenosti z kongresového průmyslu, které získala mnohaletou praxí ve vedoucích pozicích, nyní přichází zúročit do největšího kongresového zařízení v České republice.
V minulosti se Lenka Žlebková, jako jedna z předních osobností oboru, dokázala významně přičinit o zvýšení prestiže Prahy jako jedné z nejvíce ve světě vyhledávaných destinací kongresové turistiky.   
 

Almou mater se Lence Žlebkové stala Vysoká škola ekonomická v Praze, kde vystudovala obor Mezinárodní obchod se specializací na cestovní ruch. Hodnotu její vysokoškolské přípravy bezesporu zvýšila i stáž na pařížské Ecole Superieure de Commerce de Paris, odkud si odnesla ze specializačního studia se zaměřením na mezinárodní marketing množství vědomostí, které jí v budoucích letech byly velmi prospěšné.
Od té doby, tedy více jak 15 let, Lenka Žlebková úspěšně rozvíjí svou kariéru v oboru cestovního ruchu a hotelnictví a to jak v České republice, tak i v zahraničí (USA).
Za významné mezníky své kariéry osobně považuje období mezi lety 2005 a 2010, kdy zastávala pozici obchodní a marketingové ředitelky v nezávislém 5* President Hotelu Praha a především pak svou donedávna poslední velkou misi, kdy se od roku 2010 jako ředitelka Prague Convention Bureau se svým týmem zasloužila během následujících čtyř let o několik v oboru mimořádně významných úspěchů. Tím patrně nejvýznamnějším je vzestup Prahy jako města na kongresovém žebříčku světových destinací dle databáze ICCA z 19. místa na místo 10. Velmi cenná je pak i úspěšná kandidatura Prahy na prestižní kongres Mezinárodní kongresové asociace  ICCA, který se bude konat
v listopadu 2017 právě v Kongresovém Centru Praha.
Poslední dva roky se pak u Perfect Hotel Concept s.r.o. věnovala poradenské, konzultační a lektorské činnosti v oblasti strategického řízení, obchodu a marketingu. Vedle toho se specializovala také na rozjezdy nových projektů a to celém jejich rozsahu, tedy od tvorby business plánů až po jejich vlastní realizaci.
Do Kongresového centra Praha přichází se záměrem dále zlepšit hospodářské výsledky, a to zejména
v segmentu velkých kongresů a konferencí. Zde chce určitě využít nemalého potenciálu mezinárodního ICCA kongresu konaného zde v příštím roce.

2015-08-03 - Kongresové centrum Praha, a.s. mění generálního ředitele

Po dohodě s členy představenstva končí Michal Kárník ve funkci generálního ředitele největšího kongresového centra v Praze a České republice.
 
„Když jsem nastupoval v roce 2004 do funkce, mělo KCP dluhy ve výši více než 3 miliardy korun. Dnes předávám společnost nejen oddluženou, ale s 920 miliony na účtech, jasnou perspektivou, stabilizovaným týmem zaměstnanců i obchodních partnerů.“ říká Kárník ke svému odchodu. Po 11 letech pod jeho vedením vypadá situace kongresového centra opravdu dobře. Společnost je zdravá, stabilizovaná, připravená přinášet akcionářům zisky nejenom ve formě příjmů veřejných rozpočtů, ale i dividend.
 
11 let ve vrcholové funkci jedné organizace je dlouhá doba. Většina špičkových manažerů zůstává ve funkci podstatně kratší dobu. „I to je důvod, proč jsme se s generálním ředitelem dohodli na ukončení jeho vedoucí mise v KCP. S novou perspektivou měníme krizového manažera a sázíme na novou krev.“ dodává předseda představenstva Radim Haluza.
 
Plánovaný čistý zisk přes 50 milionů, tržby přes 500 milionů, investice v příštích 3 letech ve výši bezmála 450 milionů. To je reálná perspektiva kongresového centra. A další rozvoj? Navýšení kapacity výstavních ploch o cca 5.000 m2, získání možnosti hostit největší mezinárodní kongresy a konference s odpovídající doprovodnou výstavou. Koncerty, muzikály, opera. I to je výsledek aktivit dnes už bývalého generálního ředitele. 

2015-06-26 - Kongresové centrum Praha, a. s. v roce 2014 naposledy v červených číslech

Rok 2014 byl posledním, kdy bylo hospodaření Kongresového centra Praha ovlivněno dluhovou službou spojenou s pořádáním Výročního zasedání Rad guvernérů Mezinárodního měnového fondu a Skupiny světové banky v roce 2000. Společnost dosáhla celkových výnosů 458,9 mil. CZK, což znamenalo meziroční nárůst o 9 %. Díky mimořádným nákladům v podobě převodu práv k provozování hotelu Holiday Inn Prague Congress Centre a nákladových úroků souvisejících s dluhovou službou společnosti, které se již nebudou opakovat, byla konečným výsledkem hospodaření ztráta 69 mil. CZK. Zisk před odpisy, úroky a mimořádnými jednorázovými náklady (EBITDA) činil 91,7 mil. CZK.

„Rok 2014 nebyl z hlediska hospodaření společnosti vůbec špatný. Měli jsme zde řadu velkých mezinárodních kongresů i zajímavé kulturní akce. Kongresovým centrem prošlo více než 400 tisíc návštěvníků.“ říká generální ředitel Michal Kárník.

Největší z téměř 200 akcí roku 2014 byla 26. výroční konference EAIE (European Association for International Education). Zúčastnilo se jí více než 5.000 delegátů z 90 zemí světa a vystavovalo na ní 200 nejprestižnějších světových univerzit.

Kromě asociačních kongresů a velkých korporátních akcí přivedly do KCP mnoho návštěvníků i zajímavé kulturní akce. Dne 12. prosince 2014 zde měl premiéru veleúspěšný muzikál Mamma Mia!, který doposud prodal více než 150.000 vstupenek a do konce roku 2015 v KCP odehraje 130 představení. Nejvýznamnější producenti přivedli do KCP i další velmi zajímavé interprety a skupiny, kterými byli například Jethro Tull, Buena Vista Social Club, Paul Anka, Tori Amos, Tony Benett, YAMATO, Tommy Emmanuel, Los Vivancos či Moscow City Ballet.

 „Velmi pozitivně vidíme i rok 2015. Vzhledem k vývoji tržeb očekáváme provozní zisk (EBITDA) zhruba ve výši 132 mil. CZK. KCP by v roce 2015 mělo navštívit přes 600.000 návštěvníků. V těchto dnech u nás probíhá jedenáctidenní geofyzikální kongres IUGG, na který se sjelo 4.500 odborníků z celého světa. 3.500 geochemiků se zde setká na „Evropské konferenci geochemie Goldschmidt“ v srpnu. Více než 2.000 pediatrů navštíví říjnový kongres ESPU a na 2.000 specialistů v oboru resuscitace se rovněž v říjnu zúčastní kongresu ECR“ dodává Kárník.

Nejzajímavější koncerty budou, stejně jako v minulosti, s vysokou pravděpodobností vyprodány. Mimo jiné se do KCP po dvou letech 20. října vrátí fenomenální francouzský pianista Richard Clayderman. Den po něm přijede italský smooth jazzový trumpetista Chris Botti se svým jedinečným orchestrem. Třešničkou na dortu bude 10. prosince vánoční galakoncert Adama Plachetky a Kateřiny Kněžíkové s programem z děl W. A. Mozarta. V jednání je pro podzim 2015 i vystoupení jedné ze superhvězd anglo-americké stand up comedy.“

Dnešní valná hromada schválila roční účetní závěrku společnosti za rok 2014 i výroční zprávu. Současně rozhodla i o dalším rozvoji společnosti.

2014-11-03 - Rušné babí léto v pražském kongresovém centru

Babí léto v Kongresovém centru Praha bylo letos pořádně rušné. Během pouhých dvou měsíců, září a října, zde proběhlo sedm světových či evropských kongresů a konferencí.
 
7. – 12. 9.  18. IMC 2014 – mezinárodní mikroskopický kongres, přes 3.000 delegátů z 68 zemí, 76 vystavovatelů, součástí kongresu byla akce Labyrinth of Microscopy pro veřejnost
16. – 20. 9. 26. výroční konference EAIE (European Association for International Education), více než 5.000 delegátů z 90 zemí světa, téměř 200 vystavovatelů
23. – 26. 9. EACMFS – kongres Evropské asociace pro kranio-faciální chirurgii s doprovodnou výstavou, 1.800 delegátů
6. – 10. 10. ECNDT – 11. evropská konference nedestruktivního testování,s doprovodnou výstavou, okolo 1.500 delegátů
12. – 17. 10. EANS 2014 – 15. evropský kongres neurochirurgie s doprovodnou výstavou, přes 1.500 účastníků
12. – 17. 10. 5th Annual Dental Implant Symposium - přivítalo 400 delegátů ze Severní Ameriky, Evropy, Blízkého východu a Asie
27. 10. - 1.11. ESID - 16th Biennial Meeting of the European Society for Immunodeficiencies, přes 2.000 účastníků

Přínos kongresového byznysu spočívá samozřejmě také v možnosti setkávání vědců, pedagogů a dalších odborníků, v navázání spolupráce a sdílení know-how. Nejvýznamnější akcí byla EAIE, největší konference o vyšším vzdělávání v Evropě. Jako vystavovatelé nebo delegáti se konference zúčastnili zástupci těch nejprestižnějších světových universit.
 
Pokud jde o zajímavé osobnosti, jedním z klíčových řečníků konference ESID byl v KCP nositel Nobelovy ceny za chemii, profesor Aaron Ciechanover.
 
Kromě mezinárodních akcí KCP hostilo během těchto dvou měsíců ještě několik velmi významných tuzemských konferencí, například:
 
26. – 27. 9. Mary Kay výroční konference – přes 1.700 delegátek
21. – 23. 10. GIS ESRI - největší konference o geoinformatice pořádaná v ČR, přes 600 účastníků

Všechny další, zejména kulturní a společenské akce tento stručný výčet samozřejmě nemůže jmenovitě zahrnout. Celkový počet návštěvníků v Kongresovém centru Praha však i díky jim během září a října překročil 24.000 osob.
 
Kongresové centrum Praha je jediné zařízení v ČR, kde lze organizovat mezinárodní kongresy s doprovodnou výstavou a počtem účastníků přesahujícím 1.500 osob.
 

2014-10-23 - Kongresové centrum Praha hostí výstavu nekomerčního umění ARTMEETPOINT 2014

Kongresové centrum Praha hostí, jako partner výstavy, přehlídku současného nekomerčního umění Artmeetpoint 2014. Pilotní výstava Artmeetpoint 2014 probíhá od 23. října a potrvá do 15. ledna 2015 v prostorách zimní zahrady Kongresového centra Praha.
 
Artmeetpoint 2014 představuje všem návštěvníkům pestrou paletu uměleckých děl od fotografie (klasické i digitální), malířství a grafiky až po sochařství. Součást výstavy tvoří také několik odborných přednášek a workshopů.
Artmeetpoint 2014 je volným pokračováním projektu věnovaného české nekomerční fotografii Photomeetpoint 2013 a stejně tak jako předešlý projekt má charitativní přesah. Vstupné je dobrovolné. Výtěžek ze vstupného a částečně z prodaných děl putuje na dostavbu Jedličkova ústavu.

Výstava bude v průběhu měsíce února 2015 kompletně přesunuta na sever Čech, konkrétně do Ústí nad Labem.
Artmeetpoint 2014 dokonce vycestuje až za hranice České republiky. Umělecká díla budou během roku 2015 k vidění také v německých Drážďanech v rámci přeshraniční spolupráce Severní Čechy - Svobodný stát Sasko.Organizátorem přehlídky  je AP promo s.r.o., ve spolupráci s občanským sdružením Niké v rámci projektu Cargo Gallery.

Další informace najdete na  www.artmeetpoint.eu a na www.cargogallery.eu.

2014-07-14 - Kongresové centrum Praha bez dluhů a v dobré kondici

Kongresové centrum Praha, a.s. (dále jen KCP nebo Společnost) uzavřelo dlouhou a strastiplnou cestu vypořádávání finančních závazků z minulých let, vzniklých v souvislosti s konáním Výročního zasedání MMF a SSB v roce 2000. K 30. 6. 2014 uhradilo svůj poslední dluh vůči Komerční bance. V minulosti dosahovala výše dluhové služby bezmála 40% hrubých tržeb Společnosti. Například v roce 2012 uhradilo KCP 90 milionů korun na úrocích, plus dalších 90 milionů korun na splátky jistin.
 
„Výsledek, jehož jsme dosáhli, nás skutečně těší. Před dvěma lety jsme se pustili do mise, která se na počátku zdála být odsouzena k neúspěchu. V té době jsme totiž s překvapením zjistili, že kolaps KCP představuje latentní problém, který ovšem nikdo dvanáct let vůbec neřešil a neřeší. Museli jsme dokonce jednat hned se třemi různými vládami najednou napříč celým politickým spektrem. A navíc v politicky velmi rozbouřené době. Fakt, že jsme i za této situace dosáhli oddlužení Kongresového centra je nesporným úspěchem, ve který tehdy málokdo doufal,“ komentuje současnou situaci Společnosti předseda jejího představenstva Ing. Václav Novotný.
 
„Navíc je třeba zdůraznit,“ dodává Novotný, „že naše úsilí nebylo samoúčelné, ale mělo i pragmatické důvody. Takzvaný Kongresák představuje jediné místo, kde můžeme konference světové úrovně pořádat nejenom na území Prahy, ale v kontextu celé země. A co především - jeho obnova nabídla šanci proniknout až na samou špičku kongresové turistiky. Důkazem je i rozhodnutí Mezinárodní kongresové a konferenční asociace ICCA, která si jej pro rok 2017, nikoliv náhodou, vybrala za místo k pořádání své prestižní konference. Kongresové centrum totiž v souvislosti s jeho záchranou považuje za tzv. case-study - cenný modelový příklad adaptace objektů tohoto typu z 80. let pro potřeby 21. století. Takováto odezva tedy výrazně přesahuje rámec republiky a je platnou zárukou finančních zdrojů, které má kongresová i kulturní turistika velký potenciál Praze pravidelně generovat.“
 
Současně KCP převzalo od 1. 3. 2014 do správy hotel Holiday Inn Prague Congress Centre od společnosti Targa Management. Ta jej provozovala od jeho otevření v roce 2001. KCP se tímto krokem stalo provozovatelem hotelu o 17 let dříve, než předpokládala původní smlouva. Veškeré budoucí aktivity Společnosti tak budou moci být lépe a jednodušeji koordinovány.
 
Dle dohody mezi oběma akcionáři Společnosti, Hlavním městem Prahou a Ministerstvem financí ČR, navýšilo v květnu Hlavní město Praha základní kapitál Společnosti o 800 milionů korun. Veškeré tyto finanční prostředky jsou určeny na umoření vnitřního dluhu KCP. Investice budou namířeny především do technologií, rekonstrukce interiéru hlavní budovy, modernizace jejího vybavení a v neposlední řadě také do dalšího zkvalitnění akustiky největšího, tedy Kongresového sálu. Menší částky budou určeny i na úpravy Business centra Vyšehrad a hotelu Holiday Inn PCC. Počítá se rovněž s rozšířením výstavních ploch o 5 – 6 tisíc m2.
 
K tomu poznamenává Ing. Michal Kárník, generální ředitel KCP: „Zásadní modernizace centra je nezbytně nutná i vzhledem k nadcházejícím kongresům, které bude KCP hostit. O kongresu ICCA se zmínil již pan předseda představenstva. Mezi další významné patří kongres Eurasphalt & Eurobitume, jehož více než 5.000 delegátů přivítá KCP v roce 2016. Mezinárodní anesteziologický kongres pro 12.000 účastníků v roce 2020 bude patřit mezi absolutně největší kongresové akce, které se nejen v KCP , ale i v celé ČR v minulosti konaly. Aktuálně je v rezervačním sytému KCP na léta 2015 - 2020 již více než 200 akcí, a to ve velké většině právě velkých mezinárodních kongresů.“

2014-05-27 - Kongresové centrum Praha bude hostit výroční kongres ICCA v roce 2017

Kongresové centrum Praha (KCP) s potěšením oznamuje, že bylo Asociací pro mezinárodní kongresy a úmluvy (ICCA) vybráno jako místo pro konání jejího kongresu v roce 2017. Praha se spolu s polským Gdaňskem a ruským Petrohradem dostala do užšího výběru předkladatelů nabídek a byla představena na zahájení veletrhu IMEX 2014, který se konal 20.-22.5.2014 ve Frankfurtu nad Mohanem.

 „I tentokrát byla soutěž vysoce ambiciózních destinací velmi náročná, ale přesto probíhala v přátelském fair play duchu. Všichni kandidáti prokázali kreativitu, profesionalitu a oddanost vůči strategickým a obchodním cílům ICCA a také zápal pro další rozvoj členské základny ve východní Evropě. Kongres ICCA se v České republice dosud nekonal, avšak nepochybuji o tom, že naši přátelé v Praze zajistí našim členům skvělý zážitek a že se znalosti a zkušenosti budou předávat od globálních expertů k místním odborníkům a naopak,“ komentoval to prezident ICCA Arnaldo Nardone.


Vítězný pražský návrh je dílem společnosti Prague Convention Bureau, jejíž ředitelkou je paní Lenka Žlebková. „Konkurence byla opravdu tvrdá a my jsme velmi rádi, že se nám podařilo uspět. Z toho, že zvítězila Praha, jsme absolutně nadšeni, zejména proto, že se nám v průběhu uplynulého roku podařilo vytvořit silný tým, složený ze zástupců veřejného a soukromého sektoru,“ uvádí Lenka a dodává: „Klíčovým faktorem úspěchu byla aktivní účast pražského primátora Tomáše Hudečka, náměstka primátora a předsedy představenstva KCP Václava Novotného a jejich osobní prezentace na palubě ICCA.“

Generální ředitel Kongresového centra Praha, Michal Kárník, rovněž poukazuje na význam konstruktivního zapojení vedení pražské radnice jak pro samotnou soutěž, tak pro budoucnost KCP: „V loňském roce v soutěži o získání kongresu ICCA na rok 2016 Praha neuspěla. Jednou z příčin byla nejistá budoucnost KCP a zásadní otázky kolem financování jeho nezbytné modernizace. Na sklonku roku 2013 se nám díky intenzivní spolupráci zástupců hlavního města Prahy, Ministerstva financí a vedení KCP podařilo všechny klíčové otázky vyřešit,  veškeré pochybnosti představenstva ICCA rozptýlit a zároveň dokázat, že umíme svým slibům plně dostát. Mám radost, že kongres ICCA se v roce 2017 bude konat v Praze , a uděláme vše pro to, aby se zařadil mezi ty nejúspěšnější mezinárodní akce, které se u nás konaly.“


PCC by ráda poděkovala všem členům vítězného týmu, jakož i týmům z Gdaňsku a Petrohradu za účast , a upřímně blahopřála Praze k vítězství v soutěži. Přejeme všem hodně úspěchů v dalších tendrech a těšíme se na budoucí spolupráci!

S dvaceti sály, padesáti zasedacími místnostmi a kapacitou až 10.000 účastníků je KCP  největší kongresové centrum v České republice. Nachází se  na okraji historického centra Prahy, má výborné dopravní spojení a nabízí krásný výhled na město. (Klikněte zde pro více informací).

2013-04-29 - Kongresové centrum Praha, a.s. opět v zisku! Ale co budoucnost?

 Kongresové centrum Praha, a.s. opět v zisku! Ale co budoucnost?

 
Po hubenějších letech hospodařilo Kongresové centrum Praha, a.s. (KCP) v roce 2012 se ziskem 61,1 mil. Kč. A to nejenom díky posilování koruny. Co však bude dál? Podaří se vyrovnat se s dluhy, které vznikly „na objednávku státu“ kvůli pořádání Výročního zasedání MMF a SSB v roce 2000? Zůstane Praha jednou z nejvyhledávanějších světových kongresových destinací? Odpověď slíbil pan premiér za 2 měsíce.
 
Hospodaření společnosti Kongresové centrum Praha skončilo v roce 2012 se ziskem ve výši 61,1 mil. Kč. Výsledky jsou však velmi citlivé na vývoj kurzu CZK/EUR. Je to proto, že dluhopisy emitované v roce 1999 se v účetnictví vedou v korunách. Posílení nebo oslabení koruny ve vztahu k EURu o 1,- Kč tak znamená růst nákladů nebo výnosů o 55 mil. Kč. Takový výkyv sice neovlivňuje cash flow, v účetním hospodářském výsledku se však promítne. V roce 2012 například způsobil kurzový výnos přesahující 38 mil. Kč. Druhou podstatnou položkou ovlivňující hospodaření KCP je pak dluhová služba. Její průměrná výše dosahuje bezmála 40 % hrubých tržeb. V roce 2012 činila 90 mil. Kč na úrocích plus dalších 90 mil. Kč splátky jistin.
 
I z těchto důvodů sleduje společnost podrobně hospodářské výsledky očištěné od těchto vlivů a mimořádnou pozornost věnuje zejména cash flow. Očištěné hospodářské výsledky znamenaly v roce 2012 finanční přínos ve výši 41 mil. Kč. Po úhradě všech nákladů, vč. závazků vůči Komerční bance (97 mil Kč) měla Společnost k 31.12.2012 k dispozici přes 37 mil. Kč. S výjimkou roku 2009, kdy v KCP probíhala řada akcí spojených s Předsednictvím ČR Radě EU, byl rok 2012 z hlediska hospodaření nejlepší za posledních 6 let.
 
Co ale bude dál?
K 31.12.2012 uhradilo KCP z titulu dluhové služby více než 2,5 miliardy Kč. Oproti původním dohodám naprostou většinu ze svého, nikoliv z veřejných rozpočtů. A další cca 2 miliardy ještě zbývají. Kvůli zadlužení nemůže KCP investovat, a to ani do prosté reprodukce. Vnitřní dluh narostl na více než 500 mil. Kč. KCP zadalo, zpracovalo a předložilo akcionáři řadu návrhů, jak tuto situaci řešit. Byla vyhlášena dvě výběrová řízení na prodej části majetku, který KCP nepotřebuje ke své hlavní činnosti. Jedno v roce 2009, druhé pak v roce 2011. Ani jedno z nich však nenabídlo uspokojivé řešení.
 
Vzhledem k tomu, že zásadní část dluhu musí být uhrazena již v dubnu 2014 a zbytek do konce téhož roku, rozhodl vlastník v polovině roku 2012 o zpracování nové analýzy, jejímž cílem mělo být nalezení řešení dluhové služby KCP i jeho dalšího možného rozvoje. Na závěrech této analýzy pak vznikla předběžná dohoda mezi současným jediným akcionářem KCP, hlavním městem Prahou a v budoucnu potencionálním hlavním věřitelem, Ministerstvem financí ČR. Ta předpokládá majetkový vstup státu, resp. MF ČR do KCP prostřednictvím úhrady celého dluhu s tím, že podíl státu by pak činil cca 70 %. Hlavní město by poté postupným navýšení základního kapitálu o cca 600 – 800 mil. Kč, určeným k umoření vnitřního dluhu KCP – investicím do technologií, vybavení a interiérů, získalo zpět cca 45 %. Zastupitelstvo hlavního města Prahy tento záměr finanční restrukturalizace KCP schválilo dne 28.2.2013.
 
 Vláda ČR projednala tento dvakrát odložený bod na svém zasedání dne 24.4.2013, rozhodnutí o jeho schválení nebo odmítnutí však odložila o 2 měsíce s tím, že řečeno slovy premiéra „je velmi nepravděpodobné, že se vláda většinově přikloní k tomu, že by schválila majetkový vstup do KCP“.
 
V této souvislosti je zbytečné zmiňovat naprosto tragický dopad tohoto odložení a zejména zdůvodnění do hospodaření KCP. Nicméně druhá možná varianta řešení, spočívající v tom, že stát finanční problémy KCP nijak řešit nebude, znamená velmi vážná rizika nejen pro KCP a jeho jediného vlastníka HMP, ale i pro stát. Ministerstvo financí by jako ručitel emise dluhopisů muselo příští rok uhradit 55 milionů eur a úrokový kupon. Celkové pohledávky státu za KCP by se tím vyšplhaly na zhruba 1,65 miliardy korun. Bez nutné restrukturalizace společnosti a záruk jejího dalšího rozvoje (umoření vnitřního dluhu). Stát by sice tuto částku mohl následně na KCP vymáhat, jenže podle současných rozborů by návratnost byla velmi problematická. Navíc by bylo nutno nahradit i každoroční příspěvek do státního rozpočtu z akcí konaných v KCP ve výši nejméně 360 mil. Kč.
 
A jak se na tuto perspektivu dívají společnosti podnikající v segmentu kongresové turistiky? Pražské kongresové centrum je podle všeho naprosto nenahraditelné u kongresů a konferencí pro více než 1.500 delegátů. A to nejen v rámci hlavního města, ale i celé ČR. Kdyby v KCP zanikla možnost konání velkých mezinárodních kongresů a konferencí, znamenalo by to vymazání Prahy z „kongresové“ mapy Evropy se všemi souvisejícími dopady.
 
 

2012-08-14 - Statistika ICCA 2011

 Statistika ICCA 2011

(mezinárodní organizace sdružující kongresová centra, asociace a organizátory kongresů)
 
 
 Pro potřeby statistiky ICCA se za meeting neboli akci považuje ta, která má minimálně 50 účastníků, rotuje alespoň mezi třemi zeměmi a koná se v pravidelných intervalech.
 
 Počty akcí
  • počty akcí dle země – ČR 31. pozice ve světě, 19. v Evropě, celkem 122 akcí
  • počty akcí dle měst– Praha 14. pozice ve světě, 11 v Evropě (spolu s Kodaní), 98 akcí
80% všech registrovaných akcí v ČR proběhlo v Praze
 
Počty účastníků
  • počet účastníků dle země– ČR 24. pozice ve světě, celkem 82.207 účastníků
  • počet účastníků dle města– Praha 16. pozice, 44.935 účastníků
(v roce 2010 byla Praha na 20. příčce s 31.874 účastníky - nárůst o 28 %)
 
KCP
  • akcí konaných v KCP se účastnilo 30.550 delegátů
  • v KCP se konalo 15 % akcí zahrnutých do statistiky ICCA připadajících na Prahu
počet účastníků však představuje 69% všech delegátů, kteří se v roce 2011 zúčastnili akcí v Praze
 
  

 Přínos mezinárodních kongresů a konferencí, započítávaných do statistiky ICCA, konaných v KCP pro destinaci (stát)

  
  Útrata delegátů akcí (délka trvání průměrné akce dle ICCA je 3,78 dne)
  • Dle informací PCB průměrný delegát utratí denně 8.000,- Kč, KCP tedy generuje v roce 2011 téměř 1 miliardu Kč (celkem 923.832.200,-Kč). Dle studie KMPG „Přínos cestovního ruchu“ z této částky připadne téměř 0,4 mld. (377 mil. Kč) do státního rozpočtu.
  • Dle ICCA průměrný delegát utratí 726,3 USD denně, z toho 159,8 USD činí registrační poplatek; dle této metodiky KCP generovalo v loňském roce 1,35 miliardy Kč (bez registračních poplatků).
 
 
 
 
 Počty akcí dle ICCA statistik
Rok 2006 2007 2008 2009 2010 2011
PRAHA - celkový počet akcí ve statistice ICCA
  106 103 100 96 85 98
KCP - celkový počet akcí ve statistice ICCA
  20 9 12 10 8 15
KCP - celkový počet akcí 
Počet akcí 362 378 336 341 299 262
KCP – tržby za nájemné z akcí
ICCA   29 993 018 39 130 856 33 262 333 37 135 487 55 429 039
Celkem   88 881 000 116 454 000 179 105 000 72 287 000 106 594 000

 

0000-00-00 - Election of the EU member Country for the Compliance with the Information Duty

Kongresové centrum Praha, a.s. as the issuer of debentures, in compliance with the Act No. 230/2009 Coll. that amends the Act No. 256/2004 Coll. on Capital Market Business subject to § 123 section1 of the Act, has elected the Czech Republic as the country where it will comply with its information duties.

Hotel Holiday Inn Czechtourism Prague Convention Bureau ICCA AIPC ZatisiGroup
© 2013-2017 Kongresové centrum Praha, a. s. Všechna práva vyhrazena